Namaszczenie chorych

Sakrament namaszczenia chorych udzielany jest w naszej parafii na prośbę chorego lub rodziny.

Sakramentu tego kapłan udziela ochrzczonym osobom:
- ciężko chorym;
- w starszym wieku;
- przed ciężką operacją medyczną;
- nieprzytomnym lub psychicznie chorym, jeśli można przypuszczać, że w normalnych warunkach życzyłyby sobie przyjęcia tego sakramentu.

Przed udzieleniem sakramentu kapłan modli się wraz z domownikami za chorego. Następnie namaszcza jego czoło i ręce olejem świętym, wypowiadając przy tym słowa: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen".

Chorzy, którzy są przytomni, powinni też przyjąć sakrament pokuty i Komunię świętą (Wiatyk).

Prosimy o przygotowanie stołu nakrytego białym obrusem oraz postawienie na nim krzyża, świecy i wody święconej.

Pamiętajmy, że obowiązek poproszenia o udzielenie sakramentu namaszczenia chorych należy do najbliższych. Sakrament ten może być przyjmowany wielokrotnie. Nie udziela się go zmarłym, dlatego należy pamiętać, by w razie niebezpieczeństwa śmierci odpowiednio wcześnie wezwać kapłana.

"Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone." (Jk 5, 14-15)

Dzisiaj jest: 27 Maj 2017    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

«  < May 2017 >   »