Kapłaństwo

Poprzez chrzest wszyscy wierni mają udział w kapłaństwie Chrystusa, co określa się jako "wspólne kapłaństwo wiernych". Istnieje również inne uczestnictwo w posłaniu Jezusa, przekazywane przez sakrament święceń. Polega na pełnieniu służby we wspólnocie, w imieniu i w osobie Chrystusa (kapłaństwo hierarchiczne).

Zbawiciel posyła kapłanów, tak jak posłał apostołów, do posługi Bogu i Kościołowi (czyli wiernym) m.in. poprzez głoszenie Ewangelii, sprawowanie Eucharystii na Jego pamiątkę oraz odpuszczanie grzechów.

Istnieją trzy stopnie kapłaństwa hierarchicznego: diakonat, prezbiterat i biskupstwo. W mowie potocznej ze święceniami kapłańskimi utożsamia się drugi stopień (prezbiterów zwyczajowo nazywa się księżmi), natomiast biskupstwo określa się jako pełnię sakramentu kapłaństwa. Diakonat upoważnia do udzielania uroczystych chrztów, błogosławienia małżeństw, prowadzenia pogrzebów, głoszenia kazań i asystowania celebrującemu kapłanowi. Prezbiterzy posłani są dodatkowo do sprawowania Eucharystii oraz udzielania sakramentów pokuty i namaszczenia chorych. Biskupi natomiast udzielają bierzmowania (choć w nadzwyczajnych sytuacjach mogą to uczynić również prezbiterzy) oraz sakramentu święceń.

Mężczyzn czujących powołanie do bycia kapłanem, słyszących głos Pana wzywający ich do pójścia za Nim, zachęcamy do rozmowy z księdzem z parafii, zasięgnięcia u niego rady, podzielenia się swoimi przemyśleniami, wątpliwościami czy obawami. Takie spotkanie może ułatwić właściwe rozpoznanie swojego powołania i pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Zapraszamy również do:

- odwiedzenia stron:

Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie
(http://www.wmsd.waw.pl)

Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego "Redemptoris Mater" w Warszawie (http://www.redemptorismater.pl)

- przeczytania Listu Rektora Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Św. Jana Chrzciciela w Warszawie na IV Niedzielę Wielkanocną - Dobrego Pasterza (21 kwietnia 2013 r.)

Prosimy o nieustanną modlitwę o nowe powołania kapłańskie.

Dzisiaj jest: 20 Listopad 2017    |    Imieniny obchodzą: Edyta, Edmund, Anatol

«  < Nov 2017 >   »